Doberman.GR ® Αρχική σελίδα Doberman.GR ®
Ο μεγαλύτερος ιστότοπος για Ντόμπερμαν στα Ελληνικά!!!

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

sotiris

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Doberman.GR ® Αρχική σελίδα -> Είσαι νέο μέλος;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ads

Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 21, 2017 10:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ads

Επιστροφή στην κορυφή
sotiris

Συμμετάσχουν: 05 Σεπ 13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 09, 2013 11:54 am    Θέμα δημοσίευσης: sotiris Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας, αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη να γράψω εδώ, ξέροντας ότι θα φάω το γνωστό κράξιμο που κάνετε....

Είμαι 45 χρονών, οπότε υποθέτω ότι μετά βίας κάνω για ένα ντόπερμαν αν και είμαι δραστήριος και με πολλή ενέργεια...

Πρόσφατα μετακομίσαμε με την γυναίκα μου για μόνιμη κατοικία στην Ραφήνα σε σπίτι με κήπο, βεράντες και αμπέλια και πεύκα τριγύρω.

Στην Αθήνα μέναμε σε διαμέρισμα και από σκυλιά είχαμε την Λίζα (γκριφόν) που πέθανε από γηρατειά 12 χρονών, και μετά πήραμε την Καλήσι (κανίς) από κουτάβι και τώρα είναι 1.5 χρονών, τώρα μένει με τα παιδιά μας.

Εδώ στην Ραφήνα αποφάσισα να έχω ένα σκυλί για συντροφιά κυρίως, αλλά και να μας ειδοποιεί και για επισκέπτες διότι μένουμε σε ερημική περιοχή. Δεν έχουμε εμπειρία από σκυλιά τέτοιας κατηγορίας, είναι η πρώτη φορά που έχουμε ένα ντόπερμαν, και η μόνη μας εμπειρία είναι τα μικρά που είχαμε στην Αθήνα και η συγκατοίκησή μας με ένα λαμπραντόρ μέχρι 1.5 έτους.

Πήρα λοιπόν ένα ντόπερμαν θηλυκό καφέ, 5 μηνών χωρίς χαρτιά και κακοποιημένο (φοβισμένο) γιατί θα το σκότωναν, με κέρδισε ,με την πρώτη ματιά το βάθος του βλέμματος της και ο τρόπος που κοίταγε.
Δεν έχω μάθει από τι προήλθε η αποτύπωση φόβου στον σκύλο και μάλλον δεν θα μάθω ποτέ την αλήθεια για το σκυλάκι αυτό, που το πιθανότερο είναι να ήταν το τελευταίο κουτάβι, το μικρότερο, το πιο αδύναμο και να μην μπορούσανε να το πουλήσουν....(λες και είμαστε στην εποχή των σκλάβων ξανά, τέλος πάντων)....

4 ημέρες το έχουμε και η Q έχει σταματήσει να τρέμει (φοβάται τους άντρες και τα αμάξια και δεν μπαίνει στο σπίτι ενώ το θέλει), με την γυναίκα μου είναι πιο χαλαρή, στο αμάξι μπαίνει με δυσκολία μετά από 5-6 λεπτά, και στο σπίτι μόνο με αγκαλιά έχω καταφέρει να την βάλω μέσα.

την έχω φέρει σε επαφή 2 ημέρες με άλλα σκυλιά (μικρόσωμα, τα μεγάλα τα φοβάται ακόμη) και με πάρα πολύ κόσμο, και με πολύ αγάπη και ηρεμία προσπαθώ να κάνω το σκυλί να εμπιστευτεί ξανά τον άνθρωπο...

τρώει κανονικά πλέον, ενώ όταν το πήραμε ήταν πολύ ελλιποβαρής αντί να είναι 20 κιλά περίπου είναι 11, σύμφωνα με τον γιατρό, έκανε όλα τα απαιτούμενα εμβόλια και λοιπά ιατρικά, της δίνω την royal canin junior 350γρ κάθε μέρα σε 3 δόσεις.

Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να διαβάσουν τις υπογραφές σε αυτό το forum!
Γραφτείτε ή Συνδεθείτε στο φόρουμ!

Αυτή είναι η Q

το λευκό είναι η Καλήσι

,

εδώ είναι το λαμπραντόρ 4 μηνών.

Ευχαριστώ τους διαχειριστές για την φιλοξενία και τους συμμετέχοντες (επαγγελματίες και μη) για την διασπορά των γνώσεων και των εμπειριών τους.

ΥΓ: τώρα είμαι έτοιμος για το κράξιμο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geozac

Συμμετάσχουν: 11 Οκτ 12

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 09, 2013 1:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να την χαίρεσαι.

Κουράγιο με τις φοβίες και τα τραυματα που έχει.

Ενα απο τα σκυλιά που έχω έχει ανασφάλειες και φοβίες για πράγματα που δεν θα έπρεπε και το έχω μεγαλώσει απο 10 ημερών μαζι με τον αδερφό της που δεν έχει κανένα θέμα.

Παρόλο που έχω προσπαθήσει αρκετά το αποτέλεσμα δεν με δικαιώνει και είναι ακόμα ένα σκυλί που μπορεί να κλειδώσει με διάφορα πράγματα χωρίς λόγο και αιτία.Είναι κάτι που φαίνοτανε βέβαια απο κουτάβι.

Απο την άλλη ένα αλλο που είχε ταλαιπωρηθεί αρκέτα σαν κουτάβι απο μεγαλύτερα σκυλιά και τους ιδιοκτητες του έχω καταφέρει να το φέρω σε ένα ικανοποιητικό στάδιο άλλα θέλει χρόνο αρκετό και υπομονή.

Θέλει πολύ ομαλή προσεγκιση και υπομονή πάντως.

Αν αυτες οι φοβίες που έχει δεν είναι στον χαρακτήρα της και απλά είναι απο κακομεταχείριση όταν σε εμπιστευτεί θα δείς μεγάλη διαφορά.

Κανένα απο τα δύο δεν είναι ντόπερμαν.

Επιστροφή στην κορυφή
Basil

Συμμετάσχουν: 18 Φεβ 08

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 09, 2013 2:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλά έκανες και την πήρες. Ο φοβικός χαρακτήρας μπορεί να είναι γενετικός αλλά συνήθως δεν είναι. Το πιθανότερο είναι πως προέρχεται από την ελειπέστατη η και καθόλου κοινωνικοποίηση του κουταβιού κατά την αποφασιστική ηλικία ( απο 0 - 3ων μηνών ). Δεν χρειάζεται να κακοποιείται ενεργά το κουτάβι για να βγει φοβικό, αρκεί να έχει έλειψη εμπειρίας του έξω κόσμου. Θέλει κοινωνικοποίηση με πολλή προσοχή.

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
sotiris

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 09, 2013 6:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !

Ακριβώς αυτό που λέει ο Βασίλης μου είπε χτες στο τηλέφωνο και ένας γνωστός μου εκπαιδευτής ....Θέλει κοινωνικοποίηση με πολλή προσοχή.

Ειλικρινά κάθε μέρα που περνάει και μας εμπιστεύεται περισσότερο είναι καλύτερη από άνθρωπο. Σήμερα που πότιζα το κήπο για πρώτη φορά ήταν διπλά μου καθισμένη όλη την ώρα σε όλο το πότισμα και όποτε μπορούσε με έγλυφε εκεί που με έχουν καταφάει τα κουνούπια και τα έχω ξύσει...χεεχεχε...ήταν απίστευτο πως έσκυβε για να φτάσει στο σημείο που με πονούσε και να με γλύψει πολύ απαλά....και όλα αυτά για λίγη αγάπη και λίγη στοργή.

Κάνουμε βόλτες, μικρές και κοντινές 2,3 φορές την μέρα, από κανά μισάωρο...έχει αρχίσει και ακούει στο όνομά της...την φωνάζω και έρχεται...μια χαρά.

Ελπίζω να της φύγουν σιγά σιγά οι φοβίες που έχει, να την καταφέρω να μπει στο σπίτι, γιατί κάθε φορά που πάω να την βάλω μέσα καμπουριάζει , χαμηλώνει το κεφάλι και αρχίζει ένα έντονο τρέμουλο στα πίσω πόδια, σαν πάρκισον ένα πράγμα...αυτό με το τρέμουλο δεν το έχω δει ξανά, μάλλον από φόβο θα είναι, δεν ξέρω...

Η τακτική που ακολουθώ είναι κάθε φορά που την έχει πιάσει η ανασφάλειά της και δεν θέλει να σηκωθεί ή πάει κάπου πιο μακρυά και απομονώνεται, την αφήνω να της περάσει, μόλις της φύγει και "ζωντανέψει" πάλι την επιβραβεύω με χαρές, χάδια, γλυκιές φωνές, και κανά μικρό κομματάκι ζαμπονάκι.
Επιστροφή στην κορυφή
geozac

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 09, 2013 8:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με φόβο μοιάζει αυτο που περιγράφεις και έντονο,δεν θα προσπαθούσα να την βάλω μέσα στο σπίτι,αντι για αυτο θα έβαζα κατι μέσα στο σπίτι που μπορεί να της τραβήξει το ενδιαφέρον και να μπεί μόνη της.

Γενικά δεν κάνει να φτάνει στο σημείο του τόσο έντονου φόβου ότι δουλευεις πρέπει να είναι πριν απο αυτό και λίγο κάθε φορά να κερδίζεις έδαφος,θέλει προσοχή μην ενθαρύνεις την κατάσταση αυτή.

Επιστροφή στην κορυφή
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΔΕΜΕΡΤΖΗΣ

Συμμετάσχουν: 10 Νοέ 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 10, 2013 9:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα φίλε μου να την χαίρεσαι την σκυλίτσα σου και είμαι σίγουρος ότι απο τον τρόπο που μιλάς με τόση αγάπη για την σκυλίτσα σου και όπως την συμπεριφέρεσαι στο τέλος θα τα καταφέρεις. Να ξερεις ότι χρειάζεται να την κάνεις και αποπαρασίτωση, εκτός και εάν την έχεις κάνει ήδη όπως και όταν τις δίνεις τροφή εάν βλέπεις ότι έχει ανάγκη να φάει λίγο παραπάνω να τις δίνεις μην μένεις στα γραμμάρια και πάλι καλώς ήρθες και παρεξήγησες εδώ μέσα δεν κράζουμε

sotiris

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 10, 2013 2:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο γιατρός της έκανε τα πάντα μου είπε, στο βιβλιάριο βλέπω 2 αυτοκόλλητα , Nobivac DHPPi και Nobinac RL, το επόμενο είναι μετά από 1 χρόνο, μου είπε ότι αυτό που της έκανε είναι εξαπλό.

1 αμπούλα στο σβέρκο μέχρι την μισή πλάτη Avantix
και 1 χάπι exiled (δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα) το οποίο είναι κάθε 3 μήνες.

geozac έγραψε:
Με φόβο μοιάζει αυτο που περιγράφεις και έντονο,δεν θα προσπαθούσα να την βάλω μέσα στο σπίτι,αντι για αυτο θα έβαζα κατι μέσα στο σπίτι που μπορεί να της τραβήξει το ενδιαφέρον και να μπεί μόνη της.

χαχαχαχα και το πράγμα για να της τραβήξει το ενδιαφέρον και να μπει σπίτι.... ήταν ένα κομμάτι ψητό ψάρι φιλέτο....χαχαχαχα εκεί που καθόμασταν και τρώγαμε βλέπω την Q δειλά δειλά να σκάει μύτη και να μας κοιτάει σαν ζήτουλας, για μια φορά και για να την ανταμείψω που κατάφερε και μπήκε σπίτι την τάισα από το δικό μας φαγητό.

είμαι χαρούμενος !!
Επιστροφή στην κορυφή
geozac

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 10, 2013 7:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο,δώσε χρόνο.

Επιστροφή στην κορυφή
stehend stamm

Συμμετάσχουν: 21 Οκτ 09

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 11, 2013 7:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να την χαίρεσαι .πολύ καλά έκανες και την πήρες.υπομονή και ολα θα φτιάξουν.αγάπη θέλει και φροντίδα!!!

sotiris

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 8:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως είναι σήμερα η Q μου (6 μηνών).

Επιστροφή στην κορυφή
imbo

Συμμετάσχουν: 16 Φεβ 08
Τόπος: Χίος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 23, 2013 2:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπραβο σου που την "μαζεψες απο το δρομο" !!!!!!!!

Μας εχετε παρεξηγησει εσεις οι νεοι του φορουμ που αλλοι διαβαζετε καιρο αλλα "κολωνατε" να γινετε μελη μας...

Δεν ειμαστε αντιθετοι στο να υοθετισει καποιος ενα ημιαιμο και σχεδον παντα του δινουμε συγχαρητηρια για την πραξη του αυτη..

Κραζουμε ομως εκεινους που πιστευουν οτι τα χαρτια ειναι το παν στο σκυλο και ερχονται με θρασσος να μας που οτι αφου οι γονεις εχουν χαρτια, τοτε και το κουταβι ειναι καθαροαιμο... Σαφως ειναι καθαροαιμο (επειδη προερχετε απο καθαροαιμα Ντομπερμαν και οχι αγνωστης προελευσης) και δεν μπορεις να το πεις μπασταρδο αλλα η σωστη ορολογια γι αυτα τα σκυλια που δεν εχουν χαρτια ειναι λεξη "ημιαιμα"...

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Doberman.GR ® Αρχική σελίδα -> Είσαι νέο μέλος; Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης